Véget ért az esemény
Jerome Powell befejezte a sajtótájékoztatót, a legfontosabb mai fejlemények az alábbiakban olvashatók:
- A Fed ma 25 bázisponttal emelte az irányadó kamatot, amely így 5%-ra nőtt (ez a kamatfolyosó teteje, az alja 4,75%).
- A jegybank kamatelőrejelzésében 5,1%-os szintet vetített előre év végére, ez megfelelt a decemberi jelzésnek, viszont jócskán az SVB-csőd előtt árazott szint alatt volt (a legfrissebb piaci árazás év végére 4,5%).
- Jerome Powell elnök is megerősítette, hogy a további kamatemelések már nem feltétlenül szükségesek, a pénzügyi feltételek ugyanis szigorúbbá válnak a bankpiaci aggodalmak miatt, ez pedig segít az infláció elleni harcban.
- Az infláció továbbra is kulcsfontosságú, ezért ha a jegybank azt látja, hogy további lépésekre lesz szükség, akkor kamatot fognak emelni. Sok a bizonytalanság még ezzel kapcsolatban, a mai kamatelőrejelzés nem vehető készpénznek.
- A bankrendszer stabil, nem jellemzőek a problémák a legtöbb bankra, a jegybank nem tart komolyabb pénzügyi válságtól. A jelenlegi helyzetnek viszont hatása lesz a reálgazdaságra és az inflációra, mindkettőt lefelé húzza kissé.
- A Fed kezdeményezi a bankfelügyeleti szabályok módosítását, és hamarosan bejelenthetik a vizsgálatok konklúzióit, valamint független vizsgálatok is zajlanak majd. Jerome Powell szerint az SVB vezetése sokat hibázott, ez vezetett a bajhoz.
- Előrejelzéseiben a Fed továbbra sem vár recessziót az idei évre, és a decemberi 0,5%-os növekedési prognózist 2023-ra csak kis mértékben, 0,4%-ra módosították, jövőre 1,2%-os növekedést várnak (ezt nagyobb mértékben húzták le). Az infláció (PCE) idén átlagosan 3,3% lehet szerintük.
A Fed legközelebb május 3-án tart kamatdöntő ülést.
Kamatvágásra nem számítanak a Fednél
A kamatvágás nem része az alapforgatókönyvünknek”
– mondta Powell arra a kérdésre, hogy egyeztettek-e egy lehetséges jövőbeli kamatvágásról. A Fed ma közzétette kamatelőrejelzését, amely szerint év végére 5,1%-os kamatszintet várnak, ami gyakorlatilag megegyezik a ma beállított 5%-os szinttel.
Powell azt is elmondta, hogy a jegybank a mérleggel kapcsolatos politikájáról ma nem egyeztettek. Ennek értelmében a Fed továbbra is havi 95 milliárd dollár értékben adja el a mérlegében felhalmozott eszközöket (többségében államkötvényeket, kisebb részben jelzálogleveleket).
Megvalósítható még a “puha landolás”
Powell szerint még mindig megvalósítható a “puha landolás”, (ami azt jelenti, hogy az infláció komoly reálgazdasági károk nélkül mérséklődik), még mindig létezik ez a lehetőség, és Powell hisz benne, hogy ezt a Fed el tudja érni.
A Fed mai közleményében közölte, hogy a bankválságnak lesz hatása a reálgazdasági aktivitásra, ugyanakkor előrejelzésében sem idén, sem jövőre nem várnak GDP-visszaesést. Ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy nagyon komoly a bizonytalanság.
Powell nem tudja, mennyi bank lehet veszélyben
Arra a kérdésre, hogy mennyi banknak lehetnek még problémái, Powell nem tudott válaszolni. Azt ígérte, hogy a jegybank saját vizsgálatának az eredményeit hamarosan ismerteti majd az alelnök, Powell ezeket egyelőre nem akarja ismertetni, mert félinformációk közlése szerinte nem lenne helyes.
A munkanélküliség nőni fog
Powell már a sajtótájékoztató elején is elmondta, hogy az infláció letörése érdekében a gazdaságnak lassulnia kell a potenciális növekedési szint alá, míg a munkanélküliségnek átmenetileg növekednie. A Fed a közleményben az idei évre 4,5%-os munkanélküliséget jelzett előre, és Powell most elmondta, hogy ez csupán egy előrejelzés, és arra alapszik, hogy a Fed monetáris politikája hatásos lesz az infláció ellen. A jegybankelnök megismételte a kijelentést, hogy a munkaerőpiac most túl erős, ami nincs összhangban az inflációs céllal.
Visszahúzták a dollárt 1,09 alá
A dollár jelentős gyengülésbe kezdett a kamatdöntés és Powell sajtótájékoztatója után, megérintette az 1,09-et az euróval szemben, de a fontos szint egyelőre erős ellenállásnak bizonyult, a dollár visszajött 1,086-ra. De még ezzel is 0,9%-os gyengülésben van, és a mai döntés és a bejelentés inkább a dollárgyengülés irányába mutat.
EUR/USD árfolyamának alakulása
Ez nem a kamatemelések leállítása
Powell egy kérdésre válaszul elmondta, hogy a Fed ma nem a kamatemelések leállítását jelentette be, hiszen ha szükség lesz további kamatemelésekre, akkor ismét emelni fognak. A jelenlegi bizonytalan környezet közepette viszont úgy látják, hogy nem feltétlenül lesz már szükség kamatemelésekre, de a helyzet gyorsan változhat. A Fed továbbra is szorosan figyeli a beérkező adatokat, és ennek fényében döntenek majd – mondta.
Powell nem kommentálja a kormányzati politikát
Powell megkapta azt a kérdést, hogy a jegybanknak szüksége lenne-e a fiskális politika támogatására ahhoz, hogy mérséklődjön az infláció. A jegybankelnök azt mondta, hogy ők semmilyen formában nem kommentálják a fiskális politikai döntéseket, nem adnak tanácsokat a számukra.
A pénzügyi stabilitás helyreállítása a Fed felelőssége, és ezt el is fogjuk érni mindenképpen
– mondta.
Nem adjuk fel az infláció elleni harcot
A Fednek az a célja, hogy az infláció visszatérjen a 2%-os célhoz, amit nem feltétlenül a kamatemelésekkel kell elérni, ha a pénzügyi feltételek szigorodásával történik meg, a Fednek az is megfelelő – mondta. De azt hozzátette Powell, hogy jelenleg még lehetetlen megmondani, hogy ez a helyzet hova fut ki, folyamatosan monitorozni fogják a helyzetet.
Annyi biztos, hogy végül annyit fogunk lépni, ami elég lesz az infláció letöréséhez
– mondta Powell. Ezzel egyértelműen azt az üzenetet küldték, hogy az inflációs harcot nem áldozta fel a Fed a pénzügyi stabilitás oltárán.
Hibázott az SVB vezetése, szigorodnak a szabályok
Jerome Powell szerint a Silicon Valley Bank vezetése sok hibát követett el, túlzott kockázatot vállaltak, ezt a kockázatot nem fedezték le, a betéteseik ezzel tisztában voltak, és olyan mértékben vonták ki a betéteiket, amilyenre még nem volt példa.
Powell szerint a Fed elkezdte felülvizsgálni a jelenlegi szabályozási környezetet, fel kell tenni a kérdést, miért történt ez. A jegybankelnök szerint a Fed javasolni fogja a bankfelügyeleti szabályok felülvizsgálatát.
A bankrendszerben általánosan viszont egyáltalán nincs probléma – mondta Powell.
Ennek ellenére – mivel ez az eset megtörtént -, felül kell vizsgálni a szabályokat.
Tovább gyengül a dollár
A mai jegybanki üzenetek hatására tovább gyengül a dollár, már az 1,09-et is átvitte az euróval szemben. Már 1,2%-os gyengülésben van ma arra a jegybanki üzenetre, hogy talán már nem lesznek további kamatemelések.
EUR/USD árfolyamának alakulása
Ezért nyújtott segítséget a jegybank
Azért hozta meg a döntést a Fed a bankrendszernek és a betéteseknek nyújtott támogatásról, hogy a fertőzés ne terjedjen át a többi bankra és ne járjon szélesebb hatásokkal.
Ez nem arról a két bankról szólt
– mondta Powell a döntésről, amelyben a jegybank segítséget nyújtott a betéteseknek és többletlikviditást nyújtott a bankrendszer szereplőinek.
Powell szerint lesz független vizsgálat az SVB ügyében, és ő személyesen támogatja ezt.
“Lehet, hogy szükséges lesz még valamilyen lépés”
A bankválsággal kapcsolatban elmondta, hogy a bankok erős helyzetben vannak, a betétek biztonságban vannak, a jegybank lépései határozottak és gyorsak voltak, de a jelenlegi helyzetben a hitelkihelyezések feltétele szigorodni fog, ez pedig úgy működik, mint a kamatemelés. Ezért Powell ismét elmondta, hogy
már nem a további kamatemelések szükségességét hangsúlyozza, hanem a némi további monetáris politikai lépések esetleges szükségességét.
Egy visszakérdezésre arról, hogy ez mit is jelent, Powell elmondta, hogy jelenleg nem szeretne a “lehetséges” és az “esetleges” szavaknál többet mondani a jövőbeli monetáris politikáról. Ez is alátámasztja, hogy mennyire bizonytalan a mai helyzet.
Nem feltétlenül lesz már kamatemelés
Jerome Powell elmondta a beszédében, hogy továbbra is elkötelezett az infláció elleni harcban, ami még mindig magas. A jegybankelnök egy ponton azt mondta, hogy “további lépésekre lesz szükség”, de azt is kijelentette, hogy ez nem feltétlenül kamatemeléseket jelent. A kijelentésre tovább gyengült a dollár, már 0,9%-os gyengülésben van, 1,087-en áll.
EUR/USD árfolyamának alakulása
Tovább gyengül a dollár, erősödnek a piacok
A dollár gyengülésnek indult a mai kamatdöntés hatására, mivel a Fed kamatelőrejelzése szerint már csak nagyon kevés kamatemelés várható, vagy semekkora (lásd lentebb). A dollár most 0,8%-os gyengülésben van az euróval szemben, ez még 0,3% volt a döntés előtt. A részvénypiacok pluszban vannak (lásd erről szóló cikkünket, befűzve ebben a cikkfolyamba).
Jerome Powell elnök elkezdte a sajtótájékoztatót, a kijelentései további piacmozgásokat hozhatnak.
EUR/USD árfolyamának alakulása
Alig lesz már kamatemelés a Fed szerint
Közzétették az úgynevezett dot plotot is, a jegybank saját kamatelőrejelzését. A jegybank akárcsak decemberben, most is azt jelezte előre, hogy
a kamatszint év végén várhatóan 5,1%-on áll majd.
Noha a kamatelőrejelzés decemberhez képest nem változott, ez mégis jelentős könnyítésnek tekinthető, a Fed ugyanis bankcsődök hiányában egészen biztosan jócskán felfelé, akár 6% környékére is növelte volna az előrejelzését az inflációs és a munkaerőpiaci adatokra reflektálva. Azzal, hogy most csak 5,1%-os kamatemelést jeleznek év végére, megerősítették, hogy a bankproblémáknak lesz hatása a kamatpályára.

Már a közleménybe is beleírták, hogy a bankszektor problémái a pénzügyi feltételek szigorításával kihatnak a gazdaságra és az inflációra, és ez tisztán látszik a kamatelőrejelzéseken is. A piac az ülés előtt azt várta, hogy év végére 4,5% lesz a kamatszint, ehhez képest az előrejelzés magasabb – de a bankválság előtt még 5,75%-os év végi kamatszintet árazott a piac. Nem volt várható, hogy a Fed a mainál alacsonyabb kamatszintet jelez előre a kamatpályában év végére.
Ha valóban 5,1% lesz év végén a kamatszint – ami cseppet sem biztos, hiszen a mai kamatelőrejelzés semmire nem kötelezi a jegybankárokat a következő döntéseken -, akkor mához képest már csak 10 bázispontos emelés jön. Mivel általában (de nem szükségszerűen) 25 bázispontokkal lép a jegybank, azt lehet mondani, hogy a kamatdöntő testület most a kamatemelési ciklus leállítása és a további 25 bázispontos emelés között billeg.
Messze még az év vége természetesen, de az erős üzenet, hogy a Fed szerint a jelenlegi helyzet érdemben módosítja a kamatpályát, és reálgazdasági hatásokkal is jár majd.
A Fed nemcsak az idei évre, de a következő évekre is közzéteszi a kamatszintek várható alakulását (persze ez is csak előrejelzés):
- 2024 végére a decemberi 4,1%-ról 4,3%-ra húzták fel a várható kamatszintet,
- 2025 végén pedig 3,1% lehet a kamatszint, azaz az egyensúlyi 2,5% felett (utóbbit a következő években eléri a kamat a jegybank szerint, de értelemszerűen hosszú távon kötelező ezt írniuk).
Íme az előrejelzések
A jegybank kissé lefelé módosította a GDP-előrejelzését az idei évre, de még így sem vár recessziót. Ez alapján úgy tűnik, hogy a pénzügyi rendszer problémáinak reálgazdasági hatása enyhe lesz a Fed szerint, noha a következő évre vonatkozó előrejelzést is lefelé módosította. Az idei inflációs számot kismértékben felfelé módosították, a munkanélküliségre vonatkozó előrejelzések érdemben nem változtak.
A Fed előrejelzései | ||||
GDP-növekedés | ||||
Előrejelzés | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
2023 március | – | 0,4% | 1,2% | 1,9% |
2022 december | 0,5% | 0,5% | 1,6% | 1,8% |
2022 szeptember | 0,2% | 1,2% | 1,7% | 1,8% |
Infláció (PCE) | ||||
Előrejelzés | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
2023 március | – | 3,3% | 2,5% | 2,1% |
2022 december | 5,6% | 3,1% | 2,5% | 2,1% |
2022 szeptember | 5,4% | 2,8% | 2,3% | 2,0% |
Munkanélküliség | ||||
Előrejelzés | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
2023 március | – | 4,5% | 4,6% | 4,6% |
2022 december | 3,7% | 4,6% | 4,6% | 4,5% |
2022 szeptember | 3,8% | 4,4% | 4,4% | 4,3% |
Forrás: Fed, Portfolio |
További kamatemelések lesznek
A jegybank szorosan figyeli az eseményeket, és értékelik a beérkező adatokat, jelenleg úgy gondolják, hogy némi további kamatemelésre lesz szükség ahhoz, hogy az infláció visszatérjen a 2%-os célhoz. A jegybank a beérkező adatok közül figyelembe veszi az inflációs adatokat, számolnak a monetáris politika késleltetve érződő hatásával, és a pénzügyi folyamatokat is vizsgálják majd.
A Fed közleményébe beleírták, hogy a jegybank az eddig folytatott ütemben folytatja a mérlegében felhalmozott értékpapírok eladását (havi 95 milliárd dollár értékben folytatják a mennyiségi szigorítást), és ismét belekerült a fontos mondat: “a Bizottság erősen elkötelezett az infláció 2%-ra csökkentésében.”
Kötelező elemként belekerült a közleménybe, hogy a jegybank kész minden eszközét kiigazítani a céljaival összhangban.
Az inflációval kezdenek, de megemlítik a pénzügyi stabilitást is
A jegybank a közleményt az inflációval kezdi: leírják, hogy az áremelkedés mértéke továbbra is túlzottan nagy, miközben a munkaerőpiac túl erős – ez nem új elem, az eddigi közlemények is a magas inflációval és az inflációs kockázatokkal kezdődtek.
Rögtön a második bekezdésben megemlítik viszont a bankszektor helyzetét. A meglehetősen tömör fogalmazású közleményben a Fed leírja, hogy a bankrendszer stabil és ellenálló, de a jelenlegi helyzet vélhetően a pénzügyi feltételek szigorodásával jár majd,
és a Fed szerint lesz hatása a reálgazdaságra, a foglalkoztatottságra és az inflációra is,
noha a pontos hatások még nem megjósolhatók. A jegybank szorosan figyeli az eseményeket.
Már önmagában is fontos, hogy a Fed beleírta a közleménybe, hogy a bankszektor helyzetének számításaik szerint hatása lehet a reálgazdaságra a pénzügyi feltételek szigorodásán keresztül, ez ugyanis azt jelenti, hogy alacsonyabb kamatpálya is elegendő lesz az infláció mérséklődéséhez.
Itt a döntés: 25 bázispont
A jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot. Az irányadó kamatsáv ezzel 4,75-5%-ra nőtt.
A dollár gyengüléssel várja a kamatdöntést
Két perc múlva jön a kamatdöntés, a dollár gyengüléssel várja, 0,3%-ot veszített ma értékéből az euróval szemben, kicsivel 1,08 alatt a jegyzés. Az amerikai részvénypiacokon nagy a nyugalom egyelőre, a vezető indexek a tegnapi szint környékén.
Két perc múlva megtudjuk, hogy döntött a jegybank.
Hamarosan jön a Fed kamatdöntése
A bankválságok közepette ült össze tegnap a Fed kamatdöntő testülete, és hamarosan kiderül, hogyan döntöttek. A piaci szerint a jegybank 25 bázisponttal emelheti az irányadó kamatot, de ennél is fontosabb, hogy milyen előrejelzést tesznek a várható kamatpályáról.
A piac szerint a jegybank a korábban vártnál alacsonyabb kamatpályát fog közölni, a kamatemelések ugyanis rontják a bankok helyzetét, márpedig a pénzügyi stabilitás felülírja még az inflációs célt is rövid távon.
A Fed álláspontja eddig teljesen ismeretlen,
ezért kulcsfontosságú lesz a mai ülés. A döntés – annak tartalmától függően – ezért heves paci reakciókat hozhat magával.
A kamatdöntést és a sajtótájékoztatót ebben a cikkben követjük, a cikk 7 óra után percről percre frissül. A piaci reakciókat egy másik cikkben követjük, bővebb felvezető elemzésünk pedig itt olvasható.
Címlapkép: Getty Images
Leave a Comment